Eriolukord ja valikud köögis

2020. aasta algus tõi ärevaid teateid Aasiast ning veebruris tugevamalt Euroopas. Märtsi algul oli koroona viirus juba uudisteportaalide esiuudistes ning otsustasime, et laps jääb koduseks 10. märtsil. Kolm päeva hiljem kehtestati kogu riigis Eesti esimene eriolukord. Seega valmistusime kodukanadeks ja kodukokkamiseks.

kodukokad

Kohalikus külapoes käisin kokku kahel korral hommikul, mil õnneks muud rahvast palju ei olnud ja kasutasin desinfitseerivaid niiskeid lappe ostukäru ning makseterminali käsitlemiseks. Kuna poeskäik tekitas parajat stressi, siis otsustasin sellest täielikult loobuda ja tellida tooteid e-poe kaudu. Esimesed nädalad katsetasin suurkettide e-poode, kust tellimust teha ei õnnestunud. Sellesse aega jäid ka siis need külapoodi hiilimised ja sealt põgenemised nagu oleks katk isiklikult mulle järgi lehvitamas.

Teine kevadpäev 2020 aastal muutis meie kandis metsa muinasjutuliseks ja tõi argipäeva helgust ja lootust.

Lapse jaoks pidin kokkama kolmel korral päevas, eks oleks saanud ka harvemaid kokkamisi teha, kuid teisalt andis kodune aeg võimalust ka kokata retsepte, mis muidu peas keelesid, kuid mille teostamiseks ei olnud kas aega, motivatsiooni või muid enda jaoks alateadlikult loodud põhjendusi.

Kauplusekettidest tooteid koju tellida osutus võimatuks – vabu aeg ei olnud ja tellimust ei õnnestunud ka ära saata; lõpuks õnnestus tellida Prismast, ooteajaks 1,5 nädalat… Hädast päästsid Fruit Express, kes tõi tooted kohale vähem kui 24h ning French Gourmand, kes toimetas kohale isegi kiiremini.

Peamised toiduained, millest saab koduse kokkamise üsnagi vaheldusrikkalt pikemaajaliselt ära korraldada:

  • taimne piim (kookos, kaera, erinevad pähklid)
  • speltajahu (minul lisaks oli varemalt varud ka mandl-, riisi- ja tatrajahu)
  • pruun suhkur/ himaalaja /must sool /kakao
  • erinevad munapastad
  • juurviljad ja köögiviljad – kartul, porgand, bataat, sibul, küüslauk
  • puuviljad – banaan, avokaado – need puuviljad võivad päästa palju erinevaid toidukordi
  • külmutatud erinevad marjad (smuuti ja jogurti jaoks)
  • hommikupudru materjal (riis (spetsiaalne aeglase valmimisega purduriis), hirss, tatar, neljavilja)
  • värsked mahlad (õun, mustsõstra)
  • oma hoidised, mida praktiliselt kõikide toitude juurde annab pakkuda – soolased hoidised ja moosid pannkoogi peale ja maitsestamata jogurtisse mikserdades)
  • hapendatud tooted – hapukurk ja hapukapsas salatiks
  • toorjuust (sepikumääre/tortillade juurde, kastmetesse, salatisse, ahjuroogadesse jm) / juust
  • teravilja / gluteenivabad tooted (säilitada külmikus), naan, tortillad
  • pähklid ja seemned, maitsepärm ja teised maitseained
  • sojahakkmass ja sojahelbed
  • oliivõli

Eriolukord ja kodusolemine annab võimaluse tarvitada ära kogu sügavkülma sisu. Minul oli sinna seisma jäänud:

  • eelmise aasta karulaugu pesto
  • külmutatud mustikad, astelpaju, tikker, karualugu õied ja kuusekasvud
  • erinevad aedviljasegud
  • lehttainas
  • taimsed pelmeenid
  • isetehtud jäätis (banaan ja marjad)

Eriolukord annab võimaluse äratarvitada ka kuivatatud toiduaineid, mis muidu visalt väheneb:

  • eelmise aasta karualuk (suppide ja kastmete sisse)
  • lehter- ja kollakas kukeseen (suppide ja kastmete sisse)
  • omakorjatud tee kodukandist – niinepuu, põdrakanepi, kummeli ja põdrasambla
  • kappidesse kogunenud, reisidelt kaasaostetud kõikvõimalikud maitseained ja pulbrid
kuivatatud karulauk

Karulaugu kuivatamine on imelihtne – loputa karulaugu lehed, kuivata kuivatuspaberiga, paiguta küpsetuspaberile ning jäta ahjule või lauale. Järgmisel päeval paiguta õhku läbilaskvasse karpi, soovi korral purusta veidi peenemaks, et karpi enam lauku ära mahuks. Karulauk säilitab kuivanult oma toiteväärtused ja paljuski ka maitseomadused. Sobib kasutada suppides ja kastmetes.

Kukeseente kuivatamine on sama lihtne: Puhasta seened samblast ja okastest. Paiguta kuivatuspaberile ja jäta ahjule/kuhugi soojemasse õhurikkasse kohta. 2-3 päeva pärast paguta paberkotti või karpi.

Kollakas ja lehter kukeseened kuivamas

Omakorjatud tee kodukandist on tähenduslik ja mõnus meenutada talvisel küünlavalguses teeõhtutel. Sel aastal korjasin niinepuu, põdrakanepi ja kummeli ning põdrasambla teed.

Põdrakanep säilitab oma kirka värvi ka kuivades; kuivatamiseks kogu õied ja kuivata päeva jooksul küpsetuspaberil. Sama toimeta ka teiste teedega.

Üsna kiirelt sai selgeks, et rahulolu pakkuvaks menüüks on vaja nelja liiki toiduaineid:

  • värskeid puu- ja juurvilju,
  • külmutatud marju
  • mahlu lisaks teele ja joogiveele
  • kuivained, maitseained

Toitude osas jälgisin tasakaalu – aedviljade ja pastaroogade juurde oleks olemas ka hapendatud tooteid ja värsket materjali salatiks ning kord nädalas supp.

Samuti tahaks hoida tasakaalu ka toiduvalmistamise viisides: ahjuroad, pannil praetud/hautatud, kuumutamata söödav ja hapendatult (parim soolestiku mikrofloora heaks).

Võtsin aluseks põhimõtte, et kasutan juba olemasolevaid toiduaineid niipalju kui võimalik enne uute toiduainete ostmist.

Kokkamisel plaanin reeglina energiaressursi maksimaalse ärakasutamise. Ehk siis, kui otsustan teha midagi ahjus, siis teen pigem kaks-kolm kokkamist samale ajale, et ahju kasutamist optimeerida: pirukas ja soojad võileivad; magus ja soolane küpsetis.

Mõned toiduideed, mis said eriti maitsvad ja talletatud blogisse ka järgmiste kokkamiste tarvis:

Hommikusöögid

Vaheldusrikas hommikusöök võib olla hommikupuder soojade võileibadega, müsli omatehtud jogurti või taimse piimaga või omlett ja soolased pannkoogid või pannkoogid omatehtud moosiga.

Omatehtud müsli: rõstisin ahjus neljaviljahelbeid, lisasin veidi mett, röstisin seemneid – päevalille ja kõrvitsaseemneid ning purustasin metspähklid. Marjadest lisasin pihlaka meega, tikri, jõhvika, mustsõstra, mustika ja aroonia ning tükeldatud hapu ebaküdoonia ning naturaalse magusa õuna (kõik Ecomari) valikust.. Siin on kohe päris müsli segu komplekt, mis on hetkel ülisoodsa hinnaga arvestades kogust: https://ecomari.eu/toode/suur-muslisegu-marjade-ja-viljadega-350-g/

Omatehtud müsli pähklite ja puuviljadega
mango, kiivi, avokaado, ploom ja mandariin koos kodutehtud müsli ja maasika-banaani-maitsestamata jogurtiga.

Hommikuti valmistame joogiks smuutit – põhikomponendiks on banaan ning külmutatud viljad, joogivesi või taimne piim; magustoiduks sobiv, kui lisatud ka jäätist.

Jäätisekokteil banaani, vaarikate ja maasikatega; lisaks taimne piim.

Hommikuomlett šampinjonide ja toorjuustuga. Teinekord kokkasime koos sõpradega.
Kala seentega ja avokaado riisileival
Pannkoogid moosiga. Sel aastal varusin rannakibuvitsa moosi, kuldreneti moosi kaneeli, ingveri ja apelsiniga, ploomimoosi ja murakamoosi.

Toekamad toidud

Esimesel kodusolemise nädalal katsetasin karrikastet – lisasin sisse, mida parasjagu leidus.

Karri köögiviljadega

Banaan on vili, mis aitab muuta maitsvaks nii smuuti, on tänuväärne lisand hommikusöögihelbete juurde ja sellest saab teha ka väga mõnusa piduroa: Banaani leib

Suus sulav banaanileib. Ideaalne ka järgmsiel päeval.

Sügavkülmast leidsin pizzapõhja taigna. Sellega sai ärapäästetud üks toidukord 7-päevasest uute toiduainete-vaba aega.

Lihtne pizza tomatipasta, seente, hapukurgi ja riivjuustuga

Kuivainete kapi tühjendamise eesmärgil panin likku oad. Neist valmisid kotletid ja pasteet. Olid okeid aga rohkem ei teeks, kui muid võmalusi on.

Oakotleid – oad, kartulipuder, küüslauk, maitseained, riivsai

Suvikõrvitsa pirukas on tõeline piduroog ka iseenda jaoks – nii iseseisva lõunasöögina koos värske salatiga kui õhtuse tee juurde.

Suvikõrvitsa pirukas toorjuustuga

Värsked salatid sobivad kõigi toidukordade juurde

värske salat marjade ja seemnetega

Vahepeal tegime õhtuse tee jaoks odarajahu karaskit, mida manustasime mee ja moosidega.


odrajahu karask
Kerge ja lahe karulaugu supp

Sooja sisuga tortilla on väga mõnus eine või lausa omaette toidukord.

soe tortilla

Kapipõhjast leidsin mõned mannavahu pulbripakid. Tähtaeg oli küll veidi üle läinud, kuid mis saab ikka manna ja suhkruga juhtuda.. maitsesid igaljuhul taevalikult.

Lasanje on klassikaline lemmik, mida sobib soojendamiseks hoida ka järgmiseks päevaks

lasanje

Õhtuse tee juurde valmistasin oapasteeti. Oli täitsa maitsev, kuid tütrele ei tundunud välimus apetiitne ja maitse jäi võõraks.

oapasteet (uba porgand, sibul, küüslauk, karulaugu pesto ja kuusevõrsed, oliivõli, must sool ja pipar)
Juustupirukad ja kaneelipirukad

Kui eestimaised maitsed ära tüütavad hakkab isutama sushi järgi. Seda sõime kahel päeval ja sushi isu kadus mõneks ajaks ära.

Sügisel lubasin,et korraldame ühel ilusal talveõhtul küünalde ja tuledevalgel hubase õhtuse teejoomise klaasmajas. Selline võimalus tuli kevade teisel päeval, mil kauaoodatud lumi saabus ja metsa muinasjutuliseks muutis. Klaasmaja-õhtuks valmistasime lihtsa šokolaadikoogi. Koogi retsepti enam ei mäleta, oli midagi lihtsat. Aga siin klaasmaja enda valmimise lugu: Ühe unistuse täitmine

Õhtueine romantilises klaasmajas

Õhtuid veetsime enamasti aktiivselt, teinekord aga mõnd toredat kontserti kuulates.

Mick Pedaja kodukontsert

Antud loend täieneb kuni eriolukorra lõppemiseni. Mingil hetkel oli murdepunkt, et ei taha kodutoitu vaid tahan restorani sööma; sellest painest on võimalik vabaneda, kui premeerida end millegi eriti heaga. Näiteks makroonidega. Või nachodega. Ja hea filmiga sinna kõrvale.

Aga vaieldamatult kõige populaarsem retsept blogis alates 12. märtsist on õhulise chabatta retsept. Proovi ja sa ei kahetse! https://paljajalu.rannapiiga.com/ohuline-ciabatta-koige-lihtsam-ja-maitsvam-retsept/#comment-12957

Toredaid katsetamisi ja vaprat kodusolemist! Mõte, et meie esivanemad on üle elanud sõja ja katku aitab ka tänasel päeval kodus püsida – tunnistagem, et see on nohu võrreldes möödund aegadega.

Mul oleks üliväga hea meel, kui jagaksid allolevalt tagasisidet, kas ammutasid inspiratsiooni ja katsetasid siit ülestäheldustest mõne eine?

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress |Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv