Siin metsas mere ääres juhtub alatihti, et sepik-sai otsa saavad ning kauplusesse ei ole just lühim tee. Kui kõik varud otsas ning isutab ühe mõnusa ciabatta järele, siis ei ole ilmselt olemas lihtsamat-kiiremat-lollikindlamat retsepti kui alljärgnev. Kui soovid seda saia valmistada mitmeks päevaks, siis saad valmistada kaks pikka suuremat saia. Mulle meeldivad need mõnusad õhuagud, mis saia eriti isuäratavaks teevad.
Seda retsepti sai veidi siiski mugandatud ning parima lõpptulemuse tagamiseks soovitan küpsetise paigutada leivavormi, vaata seda retsepti: https://paljajalu.rannapiiga.com/ciabatta-aukude-saladus/
Ajakulu:
Taigna valmistamisele varu 7 minutit
Kergitamisele 1-2 tundi
Saiad küpsevad ahjus 15-20 minutit
Vaja läheb:
10 dl sooja vett
50 g pärmi
3 tl soola
4 sl õli
2 sl siirupit
3 sl linaseemneid
2 dl rukkijahu (näiteks Tartu Mill täistera rukkijahu, millest tavaliselt leiba teha)
14-15 dl nisujahu
Lahusta pärm käesoojas vees. Lisa sool, õli, siirup, seemned, rukkijahu ja osa nisujahust. Sõtku ühtlaseks, nii, et tainas lurtsub, lisa veel jahu ja jälle sõtku lurtsuvaks, lisa ülejäänud jahu – tainas peab olema pehme, nagu puder.
Puista peale veidi jahu, kata rätiga ja lase kerkida.
Kummuta kerkinud tainas jahusele lauale ning vormi jahuga kaks pikka saia. Kuna tainas on suhteliselt pehme ja kohev, siis võid vajada enam jahu, viimane viimistlus tee küpsetuspaberiga kaetud plaadil. Lülita ahi 245 kraadini, seni saavad saiad plaadil veel veidi kerkda. Ära ehmu, kui saiad veidi laiali vajuvad, ahjus kerkivad nad kenasti kõrgeks ja kumeraks. Küpseta 15-20 minutit, olenevalt ahjust.
Samast taignast saab teha ka väikseid saiakesi. Veereta jahuste käte vahel kuulikesed. Küpseta ahjus u 10-15 minutit, kuulikesed jäävad pealt krõbeda koorikuga, seest aga pehmed.
Kui oled ciabatta valmis saanud, siis järgmiseks küpsetamiseks soovitan eriti lihtsat ja imemaitsvat Õlleleiba juustuga. Saab XXL suurusega päts, aga nii hea, et paari päevaga saab otsa.
Uuendus 2020 aprill: eriolukorra väljakuulutamisest saadik on see retsept vaieldamatult Rannapiiga kokkamisblogi kõige populaarsem retsept üldse. Palju on tulnud kiitvat tagasisidet sõnumitesse saadetuna ja mul on tõsiselt heameel, et see retsept on toonud kodudesse hubasust ja värske saia lõhna.
Soovin kõigile rõõmsaid hetki ja kiiret eriolukorra lõppemist. Mina ise otsin täna oma toodetele uusi täiendavaid turustuskanaleid. Kui olete kokkamishuviline või soovite hommikumüslile vaheldust silmake palun ka maitsvate marjasnäkkide kodupakke: Ecomari kodupakid.
Meie eriolukorra kokkamised kogume siia: Eriolukord ja valikud köögis.
Epideemiaaeg on Eestile toonud juurde ühe uue ciabatta eksperdi – blogilugeja Anniki on katsetanud kõikvõimalikke viise, et oma koduseid aina uute ciabatta maitsetega üllatada. Nüüd on ta leiutanud magusa versiooni, lisades taignasse ka kardemoni.
Siin Anniki kardemoni ja kookoshelvestega rikastatud ciabatta. Küpsetise välimuse teeb eriti hõrgutavaks selle pealmise kooriku krõbedaääreline lahknemine (ma ei ole kindel, kuidas paberitega kokad sellisele väljendile reageeriksid...) – õige sai ongi mu arvates just selline:
Margiti ciabatta. Eks jahud ole erinevad, kui kipub laiaks vajuma võib jahuga veidi kohendada. Samuti võib küpsetise alati panna ka leivavormi, siis tuleks neid leivavorme ilmselt 3 vähemalt.
Tegin selle retsepti järgi ja maitse oli väga hea, aga mul ei õnnestu saada neid ciabattale omaseid auke sisse. Milles see aukude saamise võlu on?
Tere, Ruby!
Tänan küsimuse eest! Arvan, et ehk tekstuuris – sôtkumisel peaks tainas kohe kuuldavalt lurtsuma 🙂 ma arvan, et ehk selline lurtsatamine on asja vôti 😉
Kairi
Aitäh retsetpti eest!
Tegin poolest taignast soolase(päevalille- ja kõrvitsaseemnetega ning päiksekuivatatud tomatitega) ja teisest poolest magusa(kardemoniga). Imelihtne retsept ning super maitsvad ja pehmed tulid. Ja tundub, et täna oli hea kerkimise päev. Taigen kerkis nii, et oleks võinud lausa 4 pikka saia teha 🙂
Tere, Anniki!
Suur aitäh tagasiside eest! Mul on väga hea meel, et jäid rahule. Proovin ka ise magusa versiooni teha, aitäh idee eest! 🙂
Kairi
Enam ei jõua kahe käe sõrmedel kokku lugeda kui mitu korda juba tehtud 🙂
Täna lisasin lisaks kardemonile ka kookoshelbeid ja jällegi väga maitsev tuli.
Hakkasin aga mõtlema, et kas siis võib üldse ciabattaks nimetada või hakkab juba keeksi alla kvalifitseeruma? Kuigi samas kõik muu on sama ja muna ei lisa üldse…
Nii armas! Jälle hea mõte – kookoshelveste peale pole ise tulnudki. Hirmsalt tahaks pilti näha, kui õnnestus enne maiasmokkade rünnakut see teha 😀 Kui pilt olemas, saatke palun oma pilt sellest mulle mari@ecomari.eu, ma lisan siia postitusse 🙂
Järgmine kord riivin sidrunikoort ja pressin mahla ka veel sisse ja siis on vist küll ideaalne 🙂
Aga no see koroonvoroona…kui nii edasi läheb, siis ma olen varsti nagu pärmitaigen – ajaga aina paisub ja paisub 😀
Kuna me paisume rahvana kõik koos, siis pole sellest suurt lugu. Täna ostsin uue kaalu (ikka kontaktivabalt), ja no ikka natuke üht-teist on juurde tulnud küll 🙂
Suurepärane retsept.õnnestub iga kord.
Kasutan ka rohkelt erinevaid seemneid ja päikesekuivatatud tomateid.
Kaovad laualt kiirelt.
Aitäh
Suur suur tänu tagasiside eest! ❤️ Nii hea kuulda ❤️🌞
Tervist!
Miks siirup ja mis siirup?
Tere! Igasugune siirup on sobilik, ma arvan, ka tavapärast leivasiirupit võib panna.
Tere!
Imeline retsept!
Kuid kui nüüd sooviks teha tumedat ciabattat, siis kas Piisaks Rukkijahu osakaalu suurendamisest ?
Ja kas nisujahu võiks sisuliselt ka speltaga asendada ?
Päikest
Jaanika
Tere!Aitäh küsimuse eest! Pead ei anna, aga ma ise kasutan küll ainult speltat tänapäeval ja väike efekt võib olla kerkimises küll. Kuid peab proovima-katsetama. Kui küpsetate, palun andke teada, kuidas välja kukkus – kas suurendasite rukkijahu osakaalu ja asendasite speltaga? Siis saaksin ka teisele jagada nõuannet ja Teie foto tulemusest oleks ka väga põnev näha 🙂
Soojust ja päikest,
Kairi
Mina olen teinud paar korda ka rukkijahu-nisujahu pooleks ja tuleb väga maitsev.
Sellest muudatusest igatahes ei muutunud midagi 🙂
Täna tuleb jälle küpsetama hakata 🙂
Jõudu!
See on lihtne ja jube hea maisega ciabatta saab 🙂 Linaseemneid polnud aga panin kuivatatud tomatit ja mmmm… Aitäh!
Suur aitäh nii toreda tagasiside eest!
Olen kaks korda proovinud, kuid ei tule välja. Maitsel pole vigagi, kuid isegi pärast üle tunni ahjus olemist on tainas seest nätske, pealt aga kipub kõrbema. Algul ahjus kerkib, kuid siis langeb kokku (pärast seda, kui olen välja võtnud, avastanud, et pealt on küps, kuid seest toores, ja saia ahju tagasi pannud). Tulemuseks on õhuke nätske käkk. Retseptist erinev on mul see, et küpsetasin 180 kraadi juures, kartsin, et siin soovitatud 245 juures ei jõua seest üldse küpsema hakatagi, kui pealt juba kõrbenud on. Kasutan pöördõhuga elektriahju, muude küpsetistega probleemi pole olnud. Jahu olen pannud nii retsepti järgi (siis jääb tainas väga vedel, küpsetasin vormis, sest muidu oleks lihtsalt plaadil pannkoogiks vajunud) või rohkem, aga vahet pole.
Kusjuures kui ma ainult nisujahust tegin, siis tuli välja küll (augud siiski mitte, aga muidu oli küps). Nätskeks on jäänud siis, kui olen täpselt retsepti järginud ning kasutanud ka rukkijahu.
Tere!
Võib-olla natuke loll küsimus aga kas siirupi all mõeldakse suhkrusiirupit? Kui jah, kas siis heledat või tumedat?
Tere. Kas on kuiva pärmiga tegemist?
Tere! Jah, pakike kuivpärmi.
Nii lahe. Tegin ära. Ülimaitsev. Päris taignane jäi ehk siis natukene vist väiksemat kuumust vaja. Eks kõik ahjud on erinevad. Tegime koos kahe aastase lapsega ja ta salaja poetas ühe tl täie soola veel lisaks. Hirmuga kraapisin välja aga tegelikult nüüd süües oleks võinud see isegi jääda 😀 aga tõesti. Lihtne ja hea. Super! Aitäh!
Nii armas, aitäh, Merje, tagasisidet andmast 🙂
Jah 🙂