Algajale reisisellile: tähelepanekuid ja soovitusi elupaiga leidmisel.

Kuivõrd olen saanud mitmeid küsimusi, kuidas me ringi reisides leiame nii toredaid-põnevaid paiku ning elupaiku, siis kergitan veidi saladuskatet ning toon päris täpselt seekord välja, kuidas me valime elamispinna.

Turismipakettides esitletud hotellid on kindlasti mugava inimese eelistus ning põhjendatud on see valik eelkõige Aafrika ning ka Aasia turismipiirkondi külastades. Hotellimajutus kannab kindlasti mitmeid mugavusi nagu turvalisus, hommiku (-lõuna-ning õhtusöögid)rootsi lauas, igapäevane toakoristusteenus ning rätikutevahetus. Arvan, et valiksin ööbimispaigaks samuti hotelli või coutchsurfingu, kui vajan ööbimispaika 1-2 ööks.

Ringi rännates eelistame meie eluasemena külaliskortereid ja -maju. Ehk siis kellegi (kohaliku või välismaalase) enda korterit või maja, mis on kas just selleks puhuks investeeringuna soetatud või lihtsalt inimesel seisma jäänud ning rendiäri võimaldab teha väikest viisi ettevõtlust.

Külaliskorteri/-maja eelised:
* reeglina on need elupaigad rikkalikult sisustatud – lisaks kõikvõimalikele sööginõudele- ja tarvikutele (mahlapressidest saumikserite-, pähklitangide ja juustunugadeni välja), on sul kasutada ka kõikvõmalikud koduaksessuaarid, mis muudavad sinu elamise tõeliselt nauditavaks ning koduseks.
* külaliskorter/-maja on reeglina oluliselt odavam kui hotellituba.
* lisaks oluliselt enamatele ruumidele on sul tõenäoliselt kasutada ka terrass või veranda, grillinurk, autoparkimiskoht või privaataed ning bassein.
* reeglina saad võtmed ning vaatad elupaiga üle koos omanikuga või tema esindajaga. Tõenäoliselt saad endale esialgu võõras paigas ühe hea tuttava, kes sulle kohaliku pilgu läbi olulist infot jagab.
* sul on enam privaatsust ning vabadust kui hotellis elades.
* külaliskorteris on hinna sees kasutamiseks ka kõik voodiriided, rätikud, pleedid, padjad, tekid. Reeglina leidub seal nii raamatuid ja ajakirju.
* külaliskorter võimaldab sul saada palju vahetumat kogemust selle asukoha tegelikust atmosfäärist kui hotellis viibides.
* hotelli hommikusöök võib tunduda küll mugav paar hommikut, kuid enamike riikide linnades-asupaikades on ka kohalikke pagariärisid-kohvikuid, kus hommikukohvi võtta ning nautida kohalikku melu ja hõngu.

IMG_3713

Pildil meie majake idüllilisel Hispaania lõunarannikul. Selles linnakeses puudusid kõrged kivihotellid. Olid hoopis mäenõlval ilutsevad majakesed, lõhnavate ja lopsakate aedade, viljapuude ja lillepõõsaste sees. Basseinid ning koolduvate palmidega kaetud kaljude vahele peitunud rannad. Elanikeks-asukateks peamiselt rootslased-inglased.

Selle paiga aitas meil leida GPS – Andorrast suuskamast tulnuna palusime GPS-il otsida välja lähim Aasia söögikoht. GPS suunas meid kiirteelt kõrvale, selle imelise linnakese vanalinna südamesse, mille olustikku ja ümbritsevat ei andnud muu sõnaga väljendada kui Paradiis. Kraamisime kohe oma kompsud Lõuna-Portugali katuseterrassidega majas kokku ning suundusime siia tagasi. Selle Õige elupaiga otsinguks ja leidmiseks kulus 2 päeva.

DSC_0552

Pildil meie rendimaja Portugalis, mõnusad terrassid, barbacue ja kõik..ainult et midagi jäi sellest ümbritsevast ikkagi puudu, et pikemalt nautida oleks tahtnud. Lahe maja ilma mõnusa-puhta ümbruskonnata ei ole siiski palju väärt.

Kui oled otsustanud külaliskorterit rentida, siis on mõned olulised nüansid, millega arvesta:

* uuri(googelda) välja selle piirkonna (linna) kõige kivtimad kvartalid. Samuti piirkonnad, mida võiks vältida. Nii saad välistada juba otsingus ebameeldivatesse piirkondadesse sattumise.
* mõtle endale selgeks, millised nõudmised sul elupaigale on.
* loomulikult, võimalikud täpsed kuupäevad ning rendilevõtu periood.
* eraldi peab uurima interneti olemasolu ning kiirust, kui sa teed interneti teel oma tööasju, nagu meie. Väidet, et internet on olemas, ei maksa alati tõsiselt võtta. Palu rendileandjal saata endale interneti kiirus (speedtest.net, share data). Kaabelühendus on alati palju stabiilsem.
* jäta endale alati taganemistee – maja võib olla ju kivt, kuid kohale minnes võib selguda mitmeid seiku, mis su viibimise selles majas ebameeldivaks muudavad – naabruskond, lähedalasuv seafarm, hallitus, kõva kuulmisega naaber või öösiti kontsadel tangotharjutav tantsumaniakk.
* ära tasu kogu rendisummat, vaid lepi lühema perioodi puhul nädala või kuumakse.
* enne lõplikku kokkulepet jaluta Google Streetviewga ümbruskonnas ringi.
* ei maksa tõepähe võtta kõike, mida internetifoorumites räägitakse, kuid trendidest saad siiski aimu. Kui oled ringi rändamas, siis sõida palju ringi – võid avastada maalilisi paradiislikke kohti, kus sooviksid pikemaks peatuma jääda – seetõttu on hea, kui sa pole kinnistatud rendilepingute ja ettemaksudega kehvemasse asupaika.
* oleneb natuurist, reisi enda iseloomust ja/või kohanemisvõimest – siis 1-1,5 kuud ühes paigas, eeldades et asud mõnusas paigas on täiesti piisav, et ümbruskonnaga tutvuda, kohaneda ning täiega nautida. Pärast 1,5 kuud paki asjad ja sõua järgmisesse paradiisi, mille viimasel väljasõidul avastasid.
* kas otsib üksindust või vaheldust – randa ja päikest, kultuuri ja linnakära – see kõik tee endale hästi selgeks; ideaalne, kui piirkond võimaldaks sulle kõike seda ning edasirändamine oleks võimalik mõistlike kuludega.
* kui oled veidi riskialtim, siis ei soovita uude sihtkohta minnes üldse midagi bookida, kui sa just metsikut lahedat kohta veebist ei avastanud, või kui, siis booki üheks ööks ning kohalolemise päev kuluta ringisõitmisele ja Selle Õigeima paiga otsimisele.
* võib küll tunduda esiti, et mis see ööbimiskoht ikka nii eriline peab olema, kuid tõeline reisisell teab, et miljööväärtuslik asupaik aitab puhkusele ning reisile veel erilise magusa meki anda.
* hinnavahe supermugava-laheda elupaiga ja enamvähem koha vahel võib olla ka paarkümmend EURi.
* lõpuks – nõudepesumasin on mugavus, mis kulub ilmselt kõigil mandritel peale Aasia marjaks ära.

IMG_3368

Pildil meie päikeseküllane 2 nädalane peatuspaik Lissabonis, jalutuskäigukaugusel kesklinnast, imelises asupaigas. Meie tänaval asub lemmik sushikoht Budda Sushi, kus naudid All-U-can-Eat 7,9€ eest.

Rendileandjaga kontakteerudes:

* hea toon on kiita tema suurepärast ning hubast apartmenti.
* tutvusta end lühidalt, oled eelistatud, kui märgid enda olevat mittesuitsetaja
* küsi parimat hinda, mida rendileandja sulle pakkuda saab
* kontakteerumise toon olgu sõbralik ning vahetu. Nii saad ka positiivse vastuse. Mul on õnnesutnud alati saada oluliselt soodsama hinnaga tehing kui esialgu väljakuulutatud tingimused.
* hinda küsides palu kindlasti hinda, mis sisaldaks kõiki eluasemega seotud kulutusi. Muidu võib juhtuda, et hinna kokkuleppimise järgselt selgub mingil hetkel, et rendihinnale lisandub veel muid kulusid (elekter, vesi, internetitasu vm).
* aja periood täpsemalt – nädala või kuu hind? Weekly – on parim variant, kui kavatsed ringi liikuda ning ei plaani olla ühes paigas kauem kui kuni 1 kuu.
* kui küsitakse deposiiti, siis ei ole hea toon küsida seda rohkem kui pool mingi ajaühiku rendi maksumusest. Sa ei pea alati nõustuma; tegu on läbirääkimisega, kus oma soovid ja eelistused edastavad mõlemad pooled.

200375_1931349686328_3557518_n

Tais oli meie mõneajaseks peatuspaigaks imeline bangalo (pildil) , kui turistid peatuvad reeglina kivihotellides, siis ei tulnud meile see üldse kõnealla ning kuna sellist puidust eluaset ei olnud leida kerge, siis seda enam olime leitust tõsiselt vaimustuses.

Igas piirkonnas on omi toimivaid veebisaite, kus külaliskortereid- ja maju rendile pakutakse. Lisaks kohalikele on täiesti suurepärast valikut pakkuvad Airbnb ning Homeaway. Üheks edukaimaks startupiks tituleeritud Airbnb kasseerib üürilevõtja käest vägagi kopsaka vahendustasu – 16%, mis paaripäevase rendilevõtu korral pole tohutu summa, küll aga nädalase ja enama rendi korral paneb kukalt kratsima. Teenus on hea, kuid mõeldav lühiajalise rendi juures. Airbnb on püüdnud igati tõkestada rendileandja ja rentniku omavahelist kohtumist väljaspool saidi chatti. Blokitud on kõikvõimalike linkide, emaili aadresside kui ka veebirakneduste nimed (Skype jt), sh, kui püüda vahele lisada erinevaid sümboleid. Kui taibukas olla, siis saab ka neist tõketest jagu, kel huvi, kuidas, siis võib julgelt küsida. Mul ei ole midagi õiglase fee tasumise vastu, kuid pikemaajalise rendihuvi korral soovib sinu pikemat viibimist rendipinnal ka rendileandja ning pakub sulle oluliselt soodsamat päevahinda. Airbnb aga oma feed ei muuda, seega võib juhtuda, et rendihind ning fee Airbnb-le tuleb samas suurusjärgus. Nii ei tundu selle keskkonna teenuste kasutamine enam mõistlik. Samuti ei võimalda keskkond fee jagunemist periooditi, mis on k täiesti arusaadav. Seega, jälle olukord, kus Homeawayd on kasutada mõistlikum.
Homeaway on aga oluliselt sõbralikum. Rendilevõtja ei tasu midagi, oma kinnisvara ülespanija saab tasuda väga mõistlikku aastatasu.

Mõlemad keskkonnad omavad laialdast kinnisvara baasi, Homeaway on veidi kopeerinud Airbnb-d, kuid kasutajamugavuselt on Airbnb vaid veidi innovatiivsem. Rendilevõtja seisukohalt on aga Homeaway igati rahakotisõbralikum, seega, kes listivad oma kinnisvara Airbnb-s, siis uskuge, otsija otsib esiti Homeaways.

188574_1931355966485_6411619_n

Siia jäime pikemaks ajaks ankrusse. Motikatega üht läbimatut teed sõites sattusime randa, mis meid täiesti vapustas. Ma ei ole vist kunagi selliselt puhanud kui siis. Kulgesime lihtsalt rannal asuvates suurepärastes Tai söögikohakestes, päevad möödusid snorgeldades, kulgedes, kiigel õõtsudes, parimaid Tai roogi olematu hinna eest nautides. Kojulennuks pidime vaeva nägema, et end sellest uimast ülesäratada. See oli puhas nauding ja puhkus.

196573_1931385167215_1636332_n

195913_1931352486398_7516508_n196063_1931367366770_6485397_n

Pariisis avastasime imelise paiga, päris kesklinna lähedal, mille osas kohalikud märkisid, et turiste satub siia väga harva. Kitsad tillukesed tänavad olid ääristatud mõnusate kohvikute ja rõivaäridega, purskaevud mattusid lillepõõsastesse väikestes parkides ning kogu õhkkond oli suuresti teistsugune kui turismilõksude ja vaatamisväärsuste juures.

Meil on ringireisides seni läinud üsna kenasti – vaid esimesest peatuspaigast Portugalis põgenesime 1,5 nädala pärast – enesetunne läks järsku väga kehvaks, väsimus ning uimane olek ei lasknud ümbritsevat avastada ja nautida, 2,5 aastane laps haigestus esmakordselt pärast 1,5 aastat kummaliselt tugevasse köhasse, olime kõik üsna loiud. Tegime otsuse sealt keskkonnast põgeneda, õnneks olime tasunud ette vaid mõistliku summa ning jätsime tolle korteri seljataha. Me tervenesime imeväel Lissabonis oma päikeseküllases apartmentis; teisel päeval oli uimasus ja köhatused ununenud. Tagantjärgi arvame teadvat, et sellise seisu tingis ilmselt korteris olnud hallitus, mida värvikorra alla oli püütud peita. Kui liigud Euroopas talvisel ajal, siis uuri, kas korter/maja on talvisel ajal samuti pidevalt kasutuses, kas on ventilatsioon ning kui ei, siis kuidas on korraldatud küte ja ventilatsioon ning kas elupaigal on pakettaknad või muu, mis õhku läbi laseb.

Lisaks uute paikade avastamisele aitab reisimine ka raha kokku hoida: Eestis on väga kallis elada.

Siin mõtteainet maailmarändur Mark Mansonilt:
http://markmanson.net/5-life-lessons-5-years-traveling-world#j4HEvM:6svn

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress |Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv