Kutuzovi kook – legendaarne nagu krahv Kutuzov

Krahv Kutuzov oli kuulus ning edukas Vene väejuht, kelle vaprusest ning vägitegudest jutustavad ajalooraamatud ning legendid. Täidlase küllusliku koogi nimetamine selle väejuhi nime järgi on loogiline ja iseenesestmõistetav. Pole palju maiuspalasid, mida nimetatud väljapaistvate väejuhtide järgi ja see kook on seda igati väärt.

Kutuzovi koogiga seostuvad mulle lapsepõlveaegsed sünnipäevad – ema valmistatud kook oli üks põhjuseid, miks neid tähtpäevi oodati. Ka meie külalised teadsid seda maiuspala oodata ning hiljem õhati kokkusaamisest vesteldes selle koogi järgi.

Tookord tundus mulle selle hõrgutise valmistamine raketiteadusena, kuid nüüd, päranduseks saadud retsepti järgi ise kooki valmistades tundub see vägagi lihtne. Peamine ajakulu on taina võimalikult õhukese kihina plaadile mätsimine.

Alusta koogi valmistamist peole eelneval õhtul (ja mitte liiga hilja, sest vastasel korral sa ei pruugi järgmisel päeval ärgata kõige reipamana).

Koogi algne retsept:

1,5 kg hapukoort
6 kl jahu
7 kl suhkrut
2 tl soodat
250 gr sulatatud võid
8 tilka äädikat
(2 muna)
8 spl kakaopulbrit
8 spl piima

Minu ahjuplaat oli mõõdus 40/32.

Antud retseptis vähendasin oluliselt suhkru kogust. Kuid see sõltub maitse-eelistusest. Samuti jätsin ära muna, kuna seda pole minu hinnangul vaja ning ka algses retseptis on muna toodud sulgudes.

I Hele tainas: 1 kl hapukoort, 3 kl jahu, 1 kl suhkrut, 1 tl soodat, 100 gr sulavõid, 3-4 tilka äädikat.
Sega koostisosad omavahel, jahu sõelu, sest minul jäi miskipärast jahu veidi tükki.

II Tume tainas: Valmista hele tainas ning lisa 8 spl kakaopulbrit ning 1 spl hapukoort.

Jaga kumbki tainas kolmeks ning küpseta kokku 6 ühesuurust plaati (küpsetusrezhiimil 180* u 8-10 min). Töökorralduslikult näeb toiming välja siis nii, et sel ajal, kui 1 plaat küpseb mätsi järgmise plaadi jagu tainast küpsetusplaadile. Ja nii kokku 6 plaati. Ja nad võiksid olla esialgu paberõhukesed, sest küpsedes tainas kerkib veidi.

Õnneks on kogu rutiinne tegevus sellega lõppenud. Esimesel korral õnnestub võib-olla ka mees või mõni muu pereliige selle selle mätsimise toimingu peale ärarääkida.

Kui plaadid valmis, siis järgnev on lust ja lillepidu.

Vahekihtide jaoks 1,25 kg hapukoort, 2-3 kl suhkrut (mina panen 1 kl)

Pealmise glasuuri tarvis: 50 gr võid, 8 spl suhkrut (ma lisasin siiski vähem), 8 spl piima, 6 spl kakaopulbrit. Kõik ained omavahel kuumutada kuni ühtlase massi saamiseni.

Alusta kihtide ladumist heledast plaadist, sest sel juhul jääb viimaseks tume ning shokoladi glasuuri alla on see just parim.

Igale plaadile vala helde käega hapukoore vahekihti. Viimasele tumedale plaadile nirista shokoladist segu. Kui kõik tundub kombes olevat, siis õnnitle end, pista kook külmikusse imbuma ning suundu magama.

DSC_0291

Kui kõik läks plaanipäraselt, siis võid järgmisel päeval anda koogi külaliste ette sellisena, nagu sa ta eelmisel õhtul külmikusse pistsid või, kui soovid veidi eputada oma ilumeelega, siis lõika koogi ääred tasaseks-ühtlaseks, sulata tumedat shokolaadi ning määri sellega ääred kinni. Soovi korral võib glasuurile kaunistuseks lisada meelepärast – maasikaid-vaarikaid-mustikaid, shokoladi kaunistusi, tähtvilja ja muud ilusat.

Täiuslik selle muusikapalaga (klapid!) Calm after The Storm

(kui nüüd sa otsustasid seda kooki valmistada, siis üliväga põnev oleks kuulda, kuidas maitses ja meeldis 🙂

Auväärsele Kutuzovi koogile eelnesid väärikad suupisted ning salatid sellelt jaanikuu sünnipäevalt

You can leave a response, or trackback from your own site.

11 Responses to “Kutuzovi kook – legendaarne nagu krahv Kutuzov”

  1. Merka says:

    Proovisin ka eile seda kooki teha aga pole ta ni lihtne miskit 😛
    taigna nn laialiajamiseks on parim viis rullimine koos jahuga, selle “nokkisin” välja teise plaadi ajal.
    Aga kuna ikka jäävad plaadid mingil põhjusel keskelt nata kõrgemad siis hapukoort ei saanud kahjuks kõike vahele panna, kuna voolas ju minema 😀
    Järgmine kord olen targem aga…..
    Kirjutad et alustad plaatide kokku panemist heledast plaadist, Sinu pildil aga selgelt näha et tume plaat põhjaks 😀
    See pole küll nii oluline aga tahaks teada kas näen ise valesti või on Sinul nn näpukas blogis? 😉
    Uuel katsel laon kindlasti koogi ööseks vormi, et saaks hapukoort rohkem panna ja saab ühtlasem 😀

    • Rannapiiga says:

      Tere Merka, aitäh, et koogiteo ette võtsid! Katsetan järgmise koogiga ka rullimist, kuigi – minu tainas tundus nii pehme, et ei hakanud rullimisega tegelemagi. Minul plaadid keskelt kõrgemad ei jäänud. Äkki mõjutab kerkimise ühtlust kuidagi ahi, ei oska öelda. Hapukoorest – minul üle ei jäänud ja plaadilt minema ei jooksnud. Mõtlen, et võib üritada ka kahes jaos panna ning oodata, kui esimesest satsist koor veidi imbub plaadi sisse ning siis valada veel peale. Minul kulus kogu hapukoor ära. Proovi järgmisel korral rasvarikkama hapukoorega, see nõustub ehk paremini paigale jääma ja ei jookse plaadilt minema 🙂 Ja plaat olgu ikka korralikult jahtunud.
      Avastasin plaatide järjekorra mõistlikkuse alles siis, kui šokoladi kreemi peale valasin. Pildil olev kook läks seetõttu tõesti selliselt, et alumine on tume plaat ning kokkuvõttes heledat plaati Šokoladi alt näha ei jäänud. Kuid kindlam oleks ikka tume plaat jätta pealmiseks, mida ma ka järgmisel korral kindlasti teen. Aga kuidas kook maitses järgmisel päeval?

      • Merka says:

        Hei.
        Ma ei ela eestis ja siin müüdav hapukoor ongi väga paks ja rammus 😀
        Maitses hea aga minu jaoks oli nata kuiv. Täiesti arusaadav sest ei saanud ju hapukoort nii palju vahele panna kui oleks soovinud 😀
        Proovin uuesti ja siis laon koogi vormi, et koor plehku ei paneks 😉

        • Rannapiiga says:

          Ehk on väljamaa hapukoorel siiski mingi konsistentsi vahe, sest tõepoolest, hapukoor peab saama oma täies hiilguses plaadi vahel imbuda ja mahlasust anda. Kuiv see kook kohe kindlasti ei tohiks jääda. Vastupidi – mahlane ja tummine 🙂

          • Merka says:

            Ei,ei 😀
            Koores ei olnud viga, viga oli selles et plaadid jäid keskelt kõrgemaks ja seega tekkis olukord kus kekkoht oli kõrge ja servad madalad 😀
            Ma teen meekooki ka samamoodi ja siis laon vormi.
            Kindlasti saab teinekord ideaalne 😉
            Annan teada kui uuele katsele lähen

  2. Jane says:

    Tere.

    Mis eesmãrk on äädikal selles retseptis?

  3. Biby says:

    Tervist! Tekkis üks tõsiselt murettekitav küsimus. Kas siin on klaasi all mõeldud 200 või 250 ml? 😀

    • Rannapiiga says:

      Tere, mulle pärandatud retseptis oligi lihtsalt – klaas. Seetõttu kasutan nõukaaegset klaasi, mis on 200 ml. 🙂

  4. Svmina says:

    Tere.
    Täpsustan veidi.

    Teil on kirjas: II Tume tainas: Valmista hele tainas ning lisa 8 spl kakaopulbrit ning 1 spl hapukoort.

    Kas see tähendab, et tume taigna jaoks on vaja sama palju asju (1 kl hapukoort, 3 kl jahu, 1 kl suhkrut,…) lihtsalt lisan sinna veel kakaot… või teen “I Hele tainas:…” jagan selle pooleks ja sinna lisan juba kakaot?

    Tänan!

    • Rannapiiga says:

      Tere 🙂 Tume ning hele tainas valmistatakse eraldi. Ning tume on sama retseptiga, mis hele, lihtsalt juurde on lisatud kakaopulber ning 1 spl hapukoort.
      Kuid teie mõte on loogiline – võib ju valmistada tõesti ka koguseliselt suurem kogus – kõik hele tainas ning poolele osale lisada kakao, kui on täpne silm ning kaaluda hele tainas ning sellest 50% teha tumedaks.
      Edu 🙂

Leave a Reply

Powered by WordPress |Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv